info@foltex.cz

Kompozity

Nabízíme komplexní služby v oblasti výroby kompozitů. Naší hlavní činností je výroba modelů, forem a samotných výrobků dle technické dokumentace a představ zákazníka. Kromě toho také opravujeme či kompletně rekonstruujeme jakékoliv laminátové výrobky, jako např. kapoty, bazény, nádrže, lodě, autodíly atd. Máme dlouholeté zkušenosti a naši odborníci vám vždy nabídnou to nejlepší řešení.

Řez sklolaminátem

Sklolaminát

Je kompozitní materiál, tvořený skleněnými vlákny (tkaninou) a vytvrzenou umělou pryskyřicí (polymerem). Vyznačuje se velkou pevností, odolností vůči chemikáliím i počasí, nízkou hmotností i cenou a dobrými hygienickými vlastnostmi. Jako pryskyřice se užívají epoxidy, termosety (polyester, vinylester), nebo termoplasty.

Ruční laminace

Jedná se o klasickou metodu kontaktního ručního kladení, která spočívá v nanesení gelcoatu na vyčištěnou formu. Na zpolymerizovaný gelcoat se rozetře pryskyřice, do níž se postupně vkládají jednotlivé vrstvy sklovýztuže, které se následně prosycují pryskyřicí. Tento způsob je vhodný pro tvarově členité výrobky a pro výrobu prototypů, či malosériových zakázek. Předností této technologie je investiční nenáročnost s ohledem na cenu výrobního zařízení.

Vakuová infuze

Pokud jste o technologii vakuové infuze VAI (Vacuum Assisted Infusion) doposud neslyšeli, tak jde o výrobu kompozitních dílů pomocí podtlaku. Do připravené formy se položí určená skladba vláken, ta se potáhne plachetkou zpod které se vysaje veškerý vzduch a utvoří se vakuum.

Jakmile je díl takto připravený, začne přes napouštěcí ventil proudit do formy pryskyřice. Díl se nechá vytvrdit a tím proces výroby končí. S touto technologií je možné dosáhnout velmi kvalitního laminátu s poměrem vláken až 70%. Pro laiky to znamená, že díl bude pevný a lehký.

RTM technologie

Označovaná také jako injekční vstřikování, patří ke strojním technologiím, které jsou určeny pro složité a přesné výrobky ve větších sériích. Tato technologie se provádí v uzavřených vyztužených formách za použití směšovacího a plnícího zařízení, přičemž je nutné použít speciální typ sklovýztuže. RTM technologie je následovníkem ruční laminace při sériích od 200 ks.

Průřez hliníkovým panelem

Celohliníkové sendvičové panely

Celohliníkové sendvičové panely se používají při konstrukci těch nejnáročnějších výrobních aplikací, jako je letectví, výroba dopravních prostředků. Své využití mají i v oblasti strojírenství. A to zejména díky vysoké pevnosti a tuhosti, což jim dodává vysokou mechanickou odolnost, ale zároveň je zachována velmi nízká hmotnost.

zaobleny kompozitovy panel

Kompozitové sendvičové panely

Splňují všechny výhody celohliníkových panelů, tedy vysoký stupeň pevnosti a tuhosti při zachování nízké hmotnosti. Navíc umožňují vyrábění prostorových tvarů, neboť povrchové potahy jsou tvořeny laminátem (sklolaminátem či uhlíkovým laminátem. Jádrem je zde voština z 3D skelné tkaniny, aramidu, nebo hliníku.

Kontaktujte nás

Zpráva